Jak to ve skautu chodí

Na této stránce se nachází různé informace o tom, jak to ve skautu funguje, co se dělá, co se přitom používá, kdo za tím stojí, apod. Využíváme zde spoustu skautských termínů, kterým možná nebudete zprvu rozumět. Doporučujeme kdyžtak mrknout na kapitolku Slovníček pojmů.

Základní informace o struktuře Junáka

Organizační struktura české skautské organizace Junák je poměrně složitá. Co je ale důležité: existují v ní tzv. střediska, alias přístavy (u vodních skautů), které vždy sídlí v nějakém městě a mají jednu či více kluboven a zpravidla několik oddílů. Oddíly jsou dělené podle věku a mnohdy i podle pohlaví a pro zmatení veřejnosti mají různá označení:

  • smečka vlčat: mladší kluci (1. stupeň ZŠ)
  • roj světlušek: mladší holky (1. stupeň ZŠ)
  • oddíl žabiček: mladší holky u vodních skautů
  • oddíl skautů / skautek: starší kluci nebo holky (2. stupeň ZŠ)
  • kmen roverů / rangers: dospívající kluci nebo holky (SŠ, VŠ)
  • oddíl oldskautů: dospělí

Děti tedy zpravidla začínají chodit k vlčatům, (resp. světluškám či žabičkám) a jak rostou, přecházejí postupně do oddílů starších. Začít lze samozřejmě ale v každém věku. Není problém stát se rovnou skautem, roverem, ale klidně i oldskautem.

Činnost oddílů

Oddíly mají zpravidla několik základních typů činnosti. Pravidelné každotýdenní schůzky, výpravy jednou za 14 dní, 3 neděle nebo měsíc, a jednou ročně tábor - obvykle na 14 dní nebo 3 týdny. Občas se objeví ještě nějaké další akce - plesy a karnevaly, soutěžě a závody, akce pro veřejnost, setkání skautů z republiky či z celého světa (jamboree), apod.

Skautské pomůcky

Skauti mají poměrně podrobně zpracované podpůrné materiály pro svou činnost. Mnoho oddílů využívá tzv. stezky (u nás vodáků: plavby). Jsou to malé knížečky s úkoly, které děti postupně plní a učí se tak spoustu věcí. Mnoho úkolů se plní také doma, takže se připravte na to, že vás s tím děti budou čas od času otravovat. Pokud si stezku nebo plavbu také přečtete, rozhodně neprohloupíte. Najdete v ní spoustu námětů na to, co s dětmi podnikat, co je učit, s čím jim pomáhat (a s čím si od nich nechat pomáhat..).

Kromě stezek a plaveb existuje i mnoho dalších věcí: odborky, za jejichž plnění se obdrží nášivka na kroj, skautské závody, při nichž se prověřuje všechno možné od manuální zručnosti po schopnost hledat informace a komunikovat přes internet.

Děti po vás asi časem začnou chtít uzlovačku, "kápézetku" - KPZ, zápisník, apod. Co to znamená:

  • uzlovačka: asi 1,5m dlouhý a asi 0,5 - 0,8cm tlustý provaz. Učíme se s ním šmodrchat uzly, hodí se k různým hrám, občas se s ní něco přiváže k batohu...
  • KPZ alias kápézetka: Krabička poslední záchrany (aneb krabička plná zbytečností). Je to malá dobře uzavíratelná krabička obsahující různé užitečné věci. Nemá cenu řídit se nějakým seznamem, lepší je umístit do ní to, co považuji pro sebe za důležité. Já tam mám: pár mincí, jízdenku na MHD, poštovni známku, kousek papíru a malou tužku, sirky v igelitu, malou svíčku, jehlu, kousek nitě a 2 knoflíky, pár zavíracích špendlíků a kancelářských sponek, provázek a drátek, malé šroubováčky (ty jsou ale docela nahouby), seznam důležitých telefonních čísel (rodina, přátelé, "informace").
  • zápisník: notýsek o velikosti A6 s tvrdými deskami. Děti si do něj zapisují různé užitečné informace, popřípadě vlepují ty, které dostanou od vedoucích. Může být linkovaný nebo čtverečkovaný, ale taky nemusí.
  • kroj: tmavě modrá košile, žlutý šátek, modré kalhoty, modrá kšiltovka a bílý pásek. Lze koupit i originál skautskou košili, ale není nejlevnější (cca 500,- Kč). Nejlepší je domluvit se s vedoucím, zpravidla u sebe má nějaké starší košile nebo poradí, jakou pořídit.
  • krojové triko: modré triko s bílým znakem vodních skautů, které používáme často místo kroje (budí méně pozornosti na veřejnosti). Stojí něco přes stovku. Nejlepší je dohodnout se s vedoucím, může je nakoupit hromadně ve specializovaném obchodě.

Posádky, celoroční hra a pravidelná docházka

Děti jsou v oddílech organizovány po menších skupinkách, kterým říkáme různě: šestky, družiny, v našem oddíle ale posádky (posádky lodí - jsme přece jen vodáci). Celoroční činnost je většinou provázena nějakou hrou, v níž je celá posádka bodovaná jako celek. S tím souvisí nárok na docházku dětí - posádku samozřejmě velmi oslabuje, pokud některý z členů často chybí. Proto je třeba, aby se děti účastnily pokud možno všeho, co není označené jako "dobrovolné". Pravidleně dáváme seznam akcí k dispozici na půl roku dopředu a prosíme rodiče, aby plánovali rodinné výlety, oslavy, návštěvy příbůzných, apod. na termíny, které se s naší činností nekryjí.

Nejde samozřejmě jen o hru. Jak si můžete přečíst v sekci "Proč dát děti do skauta", skautská činnost má svůj smysl a cíl a příliš nepravidelná účast znemožňuje jejich naplňování.

Kolik to stojí?

Každý "koníček" něco stojí a skaut není výjimkou. Platí se pravidelný půlroční příspěvek (v našem středisku 400,- Kč a 300,- Kč pro sourozence), který zahrnuje úrazové pojištění na všech akcích skauta a skautský časopis (dvouměsíčník). Kromě toho se platí za jednotlivé akce, kromě schůzek (není-li speciální, jako návštěva bazénu, apod.). Jednodenní výprava stojí většinou do 50,- Kč, víkendová 200,- - 500,-, tábor (14 denní) mezi 2500,- - 3000,-. Je třeba počítat také s nákupem nějakého materiálu. Děti potřebují batoh, spacák, jídelní soupravu, apod. Více naleznete v sekci "Doporučené vybavení".

Kdo za tím stojí a proč to dělá?

Vedoucí oddílů bývají zpravidla studenti (mají nejvíc času, nemusí si brát dovolenou na tábor, apod.), ale není to pravidlem. Jsou to dobrovolníci, kteří většinou sami prošli skautskými nebo jinými oddíly a baví je práce s dětmi nebo mládeží. Musí projít interním skautským vzdělávacím systémem (čekatelská zkouška, zdravotnická zkouška, vůdcovská zkouška), aby získali potřebné znalosti a dovednosti. Nemají za to žádný honorář, často si sami platí účastnické poplatky stejně jako ostatní členové oddílu. Tak proč to dělají? Většinou je to směsice důvodů: baví je to, spoustu se toho naučí, chtějí být něčím prospěšní, mají přátelé mezi ostatními vedoucími a tvoří partu, jsou rádi v kontaktu s mladými lidmi, protože se tak cítí mladší...

Lze skautům nějak pomoci?

Samozřejmě, možností je celá řada. Máte-li zájem, mrkněte do sekce "Jak mohu pomoci?". Děkujeme!